روانشناسی

روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها

آیا تا کنون از معنای رنگ ها برای تغییر و همچنین برای موفقیت استفاده کرده اید؟ روانشناسی رنگ ها فقط برای شرکت ها و غیره کاربرد ندارد بلکه تمامی افراد میتوانند با انتخاب رنگ مناسب، شرایط را بهبود ببخشند.
زمانی که شما یاد بگیرید چگونه از رنگ ها استفاده کنید، میتوانید به سادگی از آنها در محسط پیرامون خود و حتی در لباس هایتان استفاده کنید. به کمک رنگ ها میتوانید احساسات واقعی خود را بروز دهید. حتی جالب است بدانید که در تحقیقات مشخص شده است که 84 درصد مشتریان عامل خرید خود را رنگ برند اعلام کرده اند، پس تحت هیچ شرایطی تاثیر رنگ را دست کم نگیرید.
شما با شناخت رنگ ها نه تنها میتوانید بر خودتان تاثیر بگذارید بلکه میتوانید بر مردم اطرافتان نیز تاثیر بگذارید تا موفق تر جلوه کنید.

رنگ یعنی چه؟

اشیا رنگی نیستند بلکه آنها نور را منعکس میکنند و این ذهن است که انها را به صورت رنگ دریافت میکند پس رنگ بیش از هر چیزی یک تجربه و درک شخصی است. البته رنگ ها تاثیرات مشابهی بر افراد دارند، مثلا قرمز انرژی دهنده و آبی آرامش بخش است.

از رنگ برای تغییر حس و حالتان استفاده کنید.

رنگ های محیط اطراف شما بر روی شما تاثیر میگذارندو مثلا بیشتر مردم مجذوب رنگ های آسمان هنگام غروب خورشید میشوند.تحقیقات نشان داده است که رنگ قرمز باعث میشود ماهیچه ها سریع تر و با قدرت بیشتری حرکت کنند. روانشناسان پیشنهاد میکنند که اگر به آرامش نیاز دارید سعی کنید در ذهنتان یک اقیانوس آرام و پهانور را تصور کنید. این پیشنهاد به دلیل آرامش بخش بودن رنگ آبی است.

از رنگ ها برای تاثیر بر نگاه دیگران به خود استفاده کنید.

اگر شما برای محیط کارتان از لباس های سیاه استفاده کنید همکارانتان شما را فردی افسرده و غیرخلاق میبنند ولی اگر به جای لباس سیاه از آبی تیره استفاده کنید شما را فردی قابل اطمینان، وفادار و مهربان نشان میدهد و باعث جذب سایرین میشود.

از رنگ ها برای نفوذ و متقاعد کردن استفاده کنید

رنگ ها در فرهنگ های مختلف معانی مختلفی میدهند. مثلا ما کشورهای غربی را با رنگ قرمز برای کریسمس و روز ولنتاین میشناسیم. برای کسب و کارها شناخت این فرهنگ ها بسیار مهم است.
اگر شما بخواهید برای رییس شرکتتان یک فایل ارائه آماده کنید باید در انتخاب رنگ دقت کنید. رنگ آبی رنگی مناسب برای این کار است زیرا حس اعتماد را منتقل میکند، همانگونه که شرکت های بزرگی چون توییت، والمارت و اسکایپ از این رنگ استفاده میکنند.
رنگ سبز سمبل پول است و با عشق نیز در ارتباط است. همچنین اگر میخواهید در ارائه خود خبر بدی را به آرامی منتقل کنید از رنگ های با درون مایه سبز استفاده کنید. تحقیقات نشان داده اند که رنگ سبز یک رنگ آرامش بخش است.
حال با خود فکر کنید که رنگ ها چه تاثیراتی میتوانند برا زندگی شما داشته باشند؟ اگر رنگ ها توانسته اند برای شرکت میلیون دلاری مفید باشند پس برای شما نیز مفیدند. از روانشناسی رنگ ها غافل نشوید.

منبع: www.lifehack.org

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + شش =