بلاگ

6 راز جالب دنیای رنگ‌ها

چند راز جذاب از دنیای رنگ ها

دنیا این روزها پر از رنگ هایی هست که دیدنشان برای ما عادی شده است و به دلایل انتخابشان اهمیت چندانی نمیدهیم ولی ممکن است پشت انتخاب خیلی از آنها فکر و دلایل خاصی باشد. در این نوشته به بررسی برخی از این رازها میپردازیم.

راحت ترین رنگ برای چشم

تا حالا با خودتون فکر کردین که چشم چه رنگی رو از همه راحت تر میبینه؟ یا الان از خودتون بپرسین اصلا به چه دردی میخوره راحت تر دیده شدن یک رنگ؟
قبل از اینکه ادامه متن رو بخونین بیاین حدس بزنین که راحت ترین رنگ برای چشم چیه به نظرتون؟ قرمز؟ زرد؟ آبی؟ سیاه؟ سفید؟ نظرتون چیه؟
راحت ترین رنگ برای دیده شدن توسط چشم انسان، سبزه چون در مرکز طیف بینایی قرار داره. برای همینه که در چراغ راهنمایی رانندگی از رنگ سبز استفاده میکنند تا ما بتونیم به راحتی و حتی از فاصله دور هم ببینیم و تشخیصش بدیم. اما به نظرتون چرا برای منظور مخالف با رنگ سبز در چراغ راهنمایی از رنگ قرمز استفاده میشه؟
آیا دلیلش اینه که رنگ قرمز هم توسط چشم انسان راحت دیده میشه؟ یا دلیل دیگه ای داره؟ در ادامه براتون خواهیم گفت.

رنگ های ممنوعه

دو جفت رنگ در دنیا وجود دارند که بهشون جفت رنگ های ممنوعه میگیم. رنگ های ممنوعه اینجوری هستند که امکان دیده شدن همزمانشون توسط چشم وجود نداره و تفاوتشون برای چشم کاملا مشخصه.
جفت اول آبی و زرد هستند و جفت دوم همونطور که تا الان باید حدس زده باشین، قرمز و سبز هستند و برای همین در چراغ راهنمایی رانندگی از رنگ قرمز در مخالفت معنایی با رنگ سبز استفاده میشه. البته رنگ قرمز از فواصل دور هم به خوبی مشخصه و یکی دیگه از دلایلش هم همین دیده شدن خوبه.
حتی شواهدی وجود داره که حدود 120 سال پیش از رنگ زرد به جای قرمز استفاده میشده چون در شب خوب دیده میشه ولی کم کم به خاطر هیمن ممنوعه بدونشون، به قرمز تبدیل شده.

سخت ترین رنگ برای چشم

خب گفتیم که راحت ترین نرگ برای چشم انسان سبزه، اما سخت ترین رنگ چیه؟ قبل از اینکه ادامه متن رو بخونید پیش خودتون فکر کنید و حدس بزنید.
سخت ترین رنگ برای دیده شدن توسط چشم انسان بنفشه. چون در تجزیه رنگ سفید، هیچ پرتو نوری که مستقیما به رنگ بنفش با ترجمه purple اشاره کنه وجود نداره و هیچ طول موجی وجود نداره که به رنگ بنفش دلالت کنه. درو این رنگ برای دیده شدن توسط چشم انسان به دو فوتون با فرکانس های مختلف نیاز داره در حالی که بقیه رنگ ها به یک فوتون نیاز دارند.
البته در انتهای بازه تجزیه نور سفید، یک رنگی وجود داره که به اشتباه فکر میکنیم اون بنفش با ترجمه purple هست ولی اون رنگ، رنگ دیگری با نام violet هست که در تصویر زیر تفاوت این دو رنگ رو میبینیم.

رازهای دنیای رنگ ها - سخت ترین رنگ برای چشم انسان - رنگانا

زشت ترین رنگ دنیا

تا حالا به این فکر کردین که زشت ترین رنگ دنیا چیه؟ راستش اگر از ما بپرسین میگیم که هیچ رنگی زشت نیست و همه رنگ ها قشنگ هستند ولی یک رنگ هست که کارشناسان به اسم زشت ترین رنگ دنیا ثبتش کردند که البته به نظر ما خیلی هم قشنگه. ولی برامون جالب بود که ببینیم این رنگ چجوریه.
اسم زشت ترین رنگ دنیا Pantone 448 C هست. پنتون رنگی در سیستم رنگ پنتونه که این رنگ رو با عنوان قهوه ای تیره بی رنگ توصیف میکنند که خیلی توضیف عحیبی هم هست و در سال 2012 پس از اینکه محققان و کارشناسان این رنگ رو به عنوان رنگی که کمترین جذابیت رو داره، برای بسته بندی تنباکو و سیگار در استرالیا استفاده شد. کد هکس این رنگ برابر است با #4a412a
در زیر تصویر این رنگ رو میبینید:

رازهای دنیای رنگ ها - زشت ترین رنگ دنیا - Pantone 448 C - رنگانا

کمیاب ترین رنگ دنیا

رنگ Vantablack به عنوان کمیاب ترین رنگ دنیا شناخته میشه و تیره ترین رنگدانه ای هست که توسط بشر ساخته شده و تقریبا 100 ذرصد نور مرئی رو جذب میکنه. این رنگ توسط نانو سیستم ها و برای اهداف اکتشافات فضایی ساخته شده است. فرآیند خاص تولید و در دسترس نبودن این رنگ برای عموم مردم، باعث شده تا این رنگ، کمیاب ترین رنگ دنیا باشه. خب با توجه به اینکه این رنگ تمام نور مرئی رو جذب میکنه کاملا تیره است. در ان عکس میتونید Vantablack رو ببینید:

رازهای دنیای رنگ ها - نایاب ترین رنگ دنیا - Vantablack  - رنگانا

قدیمی ترین رنگ در تاریخ زمین شناسی

محققان یک رنگدانه در اعماق صحرای آفریقا کشف کرده اند که متعلق به 1/1 میلیارد سال پیش بوده است و به آن لقب قدیمی ترین رنگ در تاریخ زمین شناسی را دادند. این رنگ که در واقع میتوان گفت اولین رنگ تاریخه، صورتیه.


امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید. اگر این مقاله رو دوست داشتین شاید مقاله فواید رنگ آمیزی رو هم دوست داشته باشین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *